NLNL-France-M NLNL-France-M NLNL-France-M

BNP Paribas: Hold | Koers: €61,25 | Koersdoel: €60 | Downside: 2%

IEX Analysis
IEX.nl

Samenvatting:  Franse politieke onrust zet koers BNP Paribas en andere Franse bankaandel onder druk. Het advies blijft hold in deze analyse door Martin Crum van IEX.


Level: Starter


Deze content wordt u aangeboden door IEX.nl. Wilt u dagelijks aandelenanalyses en (ver)kooptips van IEX ontvangen? Probeer dan nu 3 maanden IEX voor slechts 24,95! Ga naar iex.nl/actie en profiteer vandaag nog.

Let op: Saxo is niet verantwoordelijk voor content van derden.



In het kort

  • Politieke onrust in Frankrijk zet koersen van bankaandelen onder druk 
  • Eerstekwartaalcijfers van de bank waren goed 
  • Baten bleven stabiel, hogere belastingdruk leiddde tot licht lagere nettowinst 
  • Gerapporteerde CET1-ratio 1Q24 solide met 13,1% 
  • Belang gekocht van circa 9% in Ageas voor €730 miljoen 
  • Advies blijft Hold, hogere taxaties leiden tot een tot €60 opgetrokken koersdoel 
     
     

De koers van Franse grootbank BNP Paribas, onderdeel van de Dividend-Modelportefeuille, staat sinds vorige maand wat onder druk. De bank leverde ruim 15% van zijn market cap in: allereerst als gevolg van een relatief hoge dividenduitkering. Beleggers met stukken BNP Paribas ontvingen bruto €4,60 per aandeel eind vorige maand.

Dat verklaart een deel van de koersdaling van de Franse bank. Een andere oorzaak kan gevonden worden in de uitslag van de Europarlementsverkiezingen. Daarbij moest de partij van president Macron stevig inleveren, terwijl het als radicaal rechts te boek staande Rassemblent National (RN) van Marine le Pen als winnaar uit de bus kwam.

Die verkiezingswinst, direct gevolgd door de aankondiging dat Macron nieuwe nationale verkiezingen laat uitschrijven, viel slecht op de financiële markten, waarbij vooral Franse banken koersmatig een flinke veer moesten laten. Los daarvan lijken diezelfde financiële markten plotsklaps oog te krijgen voor de deplorabele staat van het Franse huishoudboekje. Niet alleen de VS kampt met stevige overheidstekorten, ook de Franse financiën zijn verre van op orde. De overheidsschuld in Frankrijk is inmiddels opgelopen tot boven de €3.000 miljard, uitgedrukt in het bbp 112%.

Dit alles heeft een negatieve impact op Franse bankaandelen: ook een andere Franse grootbank, Credit Agricole, leed in korte tijd op Euronext Parijs zo'n 20% koersverlies. Afgerond 7% was te wijten aan het dividend. Idem dito bij SocGen, dat in korte tijd - gecorrigeerd voor ex-dividend - met circa 15% daalde

Dat dit specifiek een Frans probleem is, blijkt onder andere uit het feit dat de koersontwikkeling van Nederlandse grootbanken als ABN AMRO en ING Groep beduidend sterker is geweest de afgelopen periode. 

NLNL-IEX-BNPParibas-PnL
Bron: BNP Paribas

Q1-cijfers kort

De politieke onrust laat dus zo zijn sporen na in de koersen van bankaandelen, hetgeen uiteraard buiten de directe invloedssfeer van het Franse bankwezen ligt. Spijtig, er was met de eerstekwartaalcijfers van BNP Paribas namelijk weinig mis.

Zo bleven de baten over het eerste kwartaal stabiel op afgerond €12,5 miljard, terwijl de bank de kosten verder wist terug te dringen. Wel liepen de voorzieningen slechte leningen licht op, maar dat de nettowinst over 1Q24 tot €3,1 miljard daalde (1Q23: afgerond €3,2 miljard) was hoofdzakelijk te wijten aan een flink hogere belastingdruk. Die bedroeg het eerste kwartaal van dit jaar afgerond 27%, tegen nog afgerond 20% over 1Q23. De bank realiseerde voor aandeelhouders uiteindelijk een winst per aandeel van €2,51 over het eerste kwartaal, heeft tussentijds de hierboven al aangehaalde €4,60 aan dividend per aandeel uitgekeerd en zijn aandeleninkoopprogramma van €1,05 miljard eind april afgerond.

De balans is goed op orde met een CET1-ratio van 13,1%, terwijl de cost/income-ratio verder verbeterde tot 63,6% (1Q23: 64,3%). Ook BNP Paribas zal in onze optiek die ratio op afzienbare termijn richting de 60% kunnen brengen, door middel van onder andere verdere kostenbesparingen. De bank denkt nog eens circa €400 miljoen te kunnen besparen door een verdere stroomlijning van de activiteiten.

Wij zullen bij de halfjaarcijfers van de grootbank uitvoeriger stilstaan bij de resultaten, maar zien geen directe relatie tussen de goede cijfers van BNP Paribas en de koersdruk op het aandeel. Die ligt toch vooral aan de ontwikkelingen op het Franse politieke vlak.

En passant meldde BNP Paribas dat het een belang van 9% in Ageas had gekocht voor €730 miljoen van het Chinese Fosun. Een mooie match voor de Fransen en wij sluiten niet uit dat Ageas op termijn in zijn geheel wordt overgenomen door de bank.


Taxaties

De Bloomberg-consensus rond BNP Paribas is licht positiever geworden, vooral met betrekking tot de FY24- en (vooral) FY25-taxaties. Dit mede onder invloed van een veranderde visie op het rentebeleid van de ECB. De centrale bank zal volgens de jongste inzichten de rente weliswaar nog wel verlagen, maar minder snel dan waar eerder op werd gerekend. De FY26-taxaties zijn per heden toegevoegd aan onderstaande taxatietabel. De recente negatieve koersontwikkeling van BNP Paribas ten spijt wordt het koersdoel voor de bank in lijn met de hogere estimates opgetrokken tot €60 (van: €56). Een k/w van 6 à 6,5 geldt bij Europese grootbanken als een marktconforme waardering.

BNP Paribas2022A2023A2024E2025E2026E
Baten (€ mrd)47,647,348,150,452,4
Operationeel resultaat (€ mrd)12,211,212,212,913,4
Nettowinst (€ mrd)10,21110,511,312,3
Winst per aandeel (€)7,88,989,0310,1111,03
K/w verhouding7,96,86,765,5
Dividend per aandeel (€)3,94,64,65,035,54
Dividendrendement6,4%7,5%7,5%8,2%9,0%

Fraai dividendrendement

Beleggers investeren hoofdzakelijk in banken vanwege het uiterst attractieve dividendrendement. BNP Paribas biedt zicht op een dividend yield van zeker 7,5% en naar verwachting loop dat op tot ruim boven de 8% (FY25). Dit nog afgezien van het effect van eventuele volgende aandeleninkoopprogramma's.

De waardering van de Franse grootbank is mild, de balans is op orde en de onrust rond de Franse politiek zal allicht op termijn weer wat afnemen. Al met al geen reden wezenlijk anders tegen het fonds aan te kijken. De bank blijft onderdeel van de Dividendportefeuille en het advies blijft Hold bij een tot €60 opgetrokken koersdoel.

Wilt u dagelijks aandelenanalyses en (ver)kooptips van IEX ontvangen? Probeer dan nu 3 maanden IEX voor slechts 24,95! Ga naar iex.nl/actie en profiteer vandaag nog.


Disclaimer IEX

Crum heeft geen posities in PostNL.

Koersdoel en advies hebben betrekking op een periode van 12-18 maanden. Dit artikel mag niet worden beschouwd als professioneel beleggingsadvies. Voor meer informatie, zie de volledige disclaimer. Heeft u naar aanleiding van deze analyse een vraag aan de auteur? Stuur een mail naar beleggersdesk@iexgroup.nl.

Deze content is afkomstig van IEX.nl. Saxo is niet verantwoordelijk voor content van derden.

Klaar om te beginnen?

Een rekening openen doet u geheel online in drie eenvoudige stappen.

Beleggen kent risico’s, uw inleg kan minder waard worden.

De informatie op deze pagina is niet bedoeld als individueel beleggingsadvies of als een individuele aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. De beloning van de auteur van dit artikel staat/stond/zal niet direct of indirect in relatie (staan) met zijn specifieke aanbevelingen of standpunten. Ondanks het feit dat Saxo Nederland alle zorgvuldigheid in acht neemt bij het samenstellen en onderhouden van deze pagina's, en daarbij gebruik maakt van bronnen die betrouwbaar geacht worden, kan Saxo Nederland niet instaan voor de juistheid, volledigheid en actualiteit van de geboden informatie. Indien u zonder verificatie of advies gebruikmaakt van de verstrekte informatie, doet u dat voor eigen rekening en risico. Aan de informatie op deze pagina's kunnen geen rechten worden ontleend. Saxo Nederland is een handelsnaam van Saxo Bank A/S. Beleggen brengt risico’s met zich mee. Uw inleg kan minder waard worden. Meer informatie over de specifieke productrisico’s kunt u lezen op de productpagina’s. 

Saxo Nederland
Barbara Strozzilaan 310
1083 HN Amsterdam,
Nederland

Neem contact op met Saxo

Selecteer regio

Nederland
Nederland