NLNL - ASMI WS

StockWatch: ''We maken een draai en zetten ASMI weer op Buy: dit is waarom''

Aandelen

Samenvatting:  ASMI overtrof opnieuw de verwachtingen en trekt zijn outlook zelfs drie jaar naar voren. Toch reageert de koers opvallend lauw. Is dat juist een kans voor beleggers die nog willen instappen?


Level: Enige ervaring


Dit artikel is opgesteld door StockWatch en is origineel gepubliceerd op StockWatch.nl op 28 oktober 2026. Saxo Bank verstrekt het uitsluitend als informatie en geeft geen beleggingsadvies. De meningen, koersdoelen en verwachtingen zijn die van de auteur en worden niet door Saxo onderschreven. Beleggen brengt risico’s met zich mee; de waarde van beleggingen kan fluctueren. Als klant van Saxo handelt u op execution‑only basis en bent u zelf verantwoordelijk voor uw beleggingsbeslissingen. Voor eventuele belangenconflicten of gebruikte methodologieën verwijzen wij naar (het artikel van) StockWatch.

Let op: Saxo is niet verantwoordelijk voor content van derden.

Dit betreft een marketinguiting.


ASMI: Buy | Koers €760 | Koersdoel €860 |
Upside 13% | Risicorating: D | Momentum: Zeer Zwak


Headlines

  • ASMI overtreft de verwachtingen: omzet stijgt met 44% en marges blijven sterk
  • Spectaculaire outlookverhoging: ASMI verwacht omzetdoel voor 2030 al in 2027 te behalen
  • Nieuwe groeimotoren dienen zich aan: 1,4nm-technologie en DRAM/HBM bieden volop kansen
  • Koersdoel fors omhoog van €740 naar €860, ondanks toenemende risico's in de aanvoerketen
  • Rating ASMI gaat omhoog van Hold naar Buy dankzij sterk verbeterde groeivooruitzichten

De vorige kwartaalcijferset van ASMI vonden we al buitengewoon robuust en ASMI deed daar met de derdekwartaalcijfers van gisteravond nog een schep bovenop. Dit is echt een cijferset met haaientanden. ASMI trekt de outlook drie jaar naar voren en maakt daar nu dus 2027 van. We verbazen ons eigenlijk over de lauwe koersreactie, maar dat is voor beleggers die nog in willen stappen alleen maar fijn.


ASMI speelt de pannen van het dak

We beginnen met die beestachtig sterke cijferset. De omzet steeg bij constante wisselkoersen met maar liefst 44% tot €1,16 miljard en kwam daarmee aan de bovenkant van de eerder afgegeven outlook uit. Vooral de verkoop van chipmachines liep hard op (+48%), maar ook de service-activiteiten groeiden stevig mee (+32%).

Nog belangrijker is dat deze enorme omzetgroei niet ten koste gaat van de winstgevendheid nu onderdelen schaars worden. De brutomarge bleef met 52% op een hoog niveau en de aangepaste operationele marge liep op tot 33,4%. De aangepaste operationele winst groeide daardoor zelfs harder dan de omzet.

Voor het vierde kwartaal wil ASMI nog een tandje bijzetten. Het management mikt op een omzet van ongeveer €1,23 miljard, met een bandbreedte van 5% naar boven of beneden. Over geheel 2026 rekent het bedrijf inmiddels op ongeveer 35% omzetgroei bij constante wisselkoersen.

De verkoop van machines groeit zelfs met meer dan 40%. Daarmee draait ASMI momenteel duidelijk beter dan we begin dit jaar voor mogelijk hielden op basis van de woorden van het management.

NLNL - ASMI Q3 1
Ontwikkeling omzet- en bruto winst ASMI in de afgelopen drie kwartalen

Outlook 2030 wordt outlook 2027

De grootste verrassing zit echter in de verwachtingen voor 2027. Begin dit jaar mikte ASMI voor dat jaar nog op een omzet van €3,7 tot €4,6 miljard. Na het vorige kwartaal gaf het management al aan boven die bandbreedte uit te komen, maar nu wordt de lat opnieuw fors hoger gelegd.

ASMI verwacht in 2027 inmiddels een omzet van meer dan €5,7 miljard. Dat bedrag was eerder nota bene het omzetdoel voor 2030. De groei loopt daarmee meerdere jaren voor op het oude plan.

Dat zegt uiteraard veel over de kracht van de huidige vraag, maar ook iets over hoe conservatief de eerdere langetermijnoutlook was. Een doel dat voor 2030 werd neergezet, lijkt nu al drie jaar eerder gepasseerd te worden. Voor beleggers is dat positief, maar het laat ook zien dat dergelijke langetermijndoelen bij ASMI met een flinke veiligheidsmarge worden afgegeven.

NLNL - ASMI Q3 3
Bron: LSEG Datastream

De 1,4nm-ramp is al begonnen

Technologisch blijft vooral de verdere overgang naar kleinere transistors ASMI in de kaart spelen. De uitrol van 2 nanometer loopt nog volop, terwijl de nieuwste generatie van het chipproductieproces (1,4 nanometer) inmiddels de volgende groeimotor begint te worden. Bij iedere nieuwe generatie chips worden meer en complexere ultradunne materiaallagen gebruikt. Dat vergroot de markt voor de ALD- en Epi-machines waarin ASMI sterk staat.

Het bedrijf verwacht dat de beschikbare markt bij 1,4 nanometer opnieuw met een hoog dubbelcijferig percentage groeit ten opzichte van 2 nanometer, terwijl ASMI tegelijkertijd marktaandeel denkt te winnen.


Molybdeen boven koper

Verder breidt het bedrijf zijn positie uit binnen metal deposition. Vooral molybdeen is interessant. Dit materiaal kan bij steeds kleinere transistors op bepaalde plekken koper vervangen, omdat koper op extreem kleine schaal steeds meer weerstand veroorzaakt.

ASMI heeft hiervoor inmiddels verschillende process-of-record-wins binnengehaald. Dat betekent dat klanten ASMI-technologie daadwerkelijk hebben geselecteerd voor toekomstige productieprocessen. Ook op de geheugenmarkt wint ASMI steeds meer terrein. Vooral de sterke investeringen in HBM-geheugen voor AI-systemen helpen momenteel.

Op langere termijn ligt er nog een extra kans bij de overgang naar de zogenoemde 4F²-transistorarchitectuur voor DRAM. Ook daar neemt de complexiteit van het productieproces toe en zijn meer geavanceerde depositiestappen nodig. ASMI was historisch relatief klein binnen DRAM, waardoor groei van de markt en marktaandeelwinst hard optellen.

NLNL - ASMI Q3 2
Bron: ASMI IR

ASMI staat momenteel vol in zijn kracht

De rode draad is daarmee helder: de vraag naar geavanceerde chips groeit hard, chiparchitecturen worden complexer en iedere nieuwe technologische stap vergroot de hoeveelheid werk die ASMI per wafer kan uitvoeren.

Dat is precies waarom de omzet momenteel zoveel harder groeit dan de bredere markt voor chipmachines. De belangrijkste praktische beperking ligt voorlopig eerder aan de aanbodkant, want ASMI merkt dat de aanvoerketen van onderdelen steeds krapper wordt.


Koersdoel ASMI omhoog van €740 naar €860

Dat risico van een tijdelijke rem op de groei door een tekort aan onderdelen begint serieus toe te nemen. Anderzijds denken we dat het deels al in de huidige marge zit en de marges zelfs omhoog kunnen na deze hobbel in de aanvoerketen. We strepen die plus en min dus tegen elkaar af in onze waardebepaling.

Verder hebben we 2029 als dipjaar ingebouwd, omdat de resultaten in de chipsector zelden in één lijn omhoog gaan. We trappen dus niet onbeheerst op het gaspedaal en alsnog komen we ruim boven de huidige koers uit. De gestegen analistenconsensus biedt hierbij een sterk fundament.

Tegen een rendementseis van 13,5% komen we uit op een waarde per aandeel van €937 en dat is exclusief het belang in ASMPT. Inclusief veiligheidsmarge en het belang in ASMPT, meetellend tegen boekwaarde, leidt dit tot een forse koersdoelverhoging van €740 naar €860.

ASMI2024A2025A2026E2027E2028E
Omzet (€ mln)2,9333,1734,1665,4966,415
Ebitda (€ mln)997.91,2081,5962,1312,571
Ebitda marge34.0%38.1%38.3%38.8%40.1%
Vrije kasstroom (€ mln)532.9842.4672.91,341.01,745.0
Cash flow yield1.9%3.3%1.8%3.6%4.7%
Nettowinst (€ mln)685.7740.81,147.01,579.01,882.0
Winst per aandeel (€)13.8815.0523.4532.2938.67
K/W40.234.432.423.519.7
Netto schuld (€ mln)-926.5-1,027-1,458-2,329-3,608
Nettoschuldratio*-0.9-0.9-0.9-1.1-1.4
Dividend per aandeel (€)3.003.254.004.785.60
Dividend yield0.5%0.6%0.5%0.6%0.7%
Aandeleninkoop (€ mln)150.0150.0150.0300.0250.0
Buyback yield0.5%0.6%0.4%0.8%0.7%
Shareholders yield1.1%1.2%0.9%1.4%1.4%


Taxaties LSEG consensus


Marges op korte termijn niet verder omhoog

Resumerend is dit binnen de huidige marktomstandigheden een cijferset waar de kracht vanaf spat. Natuurlijk hadden we liever gehoord dat er voldoende onderdelen beschikbaar waren en dat de prijzen daarvan ook nog eens daalden door schaalvoordelen, maar dat zit er nu gewoon even niet in. We rekenen de komende 12 maanden daarom niet op verdere marge-expansie.

NLNL - ASMI Q3 4
Bron: LSEG Datastream & StockWatch.nl

Geen peak earnings

Het mooie aan deze cijferset is dat die niets wegheeft van peak earnings. Er zijn genoeg nieuwe technologische aanjagers van de groei. Een cyclische dip kondigt zich zelden duidelijk aan, maar is op dit moment niet aan de orde.

Zo’n dip komt echter wel een keer en we zagen de afgelopen maanden al hoe hard alleen een daling van het vertrouwen in de eindmarkt voor AI inhakt op de koersen van chippers. Iets lagere inkoopkosten tijdens een echte cyclische dip vangen de klap dan niet op.


ASMI koopwaardig voor een eerste positie

Ondanks het stevige risicoprofiel en dito rendementseis zien we genoeg upside om de rating te verhogen naar Buy. De upside van 13% is geen stormram voor de koopknop, maar ASMI is wel echt een kwaliteitsnaam. Kopen en lang wegleggen, met het idee om bij te kopen als die cyclische dip er wel komt, is daarom zelfs een optie.



Disclaimer: Paul Weeteling heeft een longpositie in ASMI.

Dit artikel mag niet worden beschouwd als individueel beleggingsadvies. Koersdoelen zijn gebaseerd op een horizon van zes tot achttien maanden. Heeft u naar aanleiding van dit artikel een vraag? Stuur dan een mail naar redactie@stockwatch.nl. Wij doen ons best om deze zo snel mogelijk te beantwoorden.

Klaar om te beginnen?

Een rekening openen doet u geheel online in drie eenvoudige stappen.

Beleggen kent risico’s, uw inleg kan minder waard worden.

De informatie op deze pagina is niet bedoeld als individueel beleggingsadvies of als een individuele aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. De beloning van de auteur van dit artikel staat/stond/zal niet direct of indirect in relatie (staan) met zijn specifieke aanbevelingen of standpunten. Ondanks het feit dat Saxo Nederland alle zorgvuldigheid in acht neemt bij het samenstellen en onderhouden van deze pagina's, en daarbij gebruik maakt van bronnen die betrouwbaar geacht worden, kan Saxo Nederland niet instaan voor de juistheid, volledigheid en actualiteit van de geboden informatie. Indien u zonder verificatie of advies gebruikmaakt van de verstrekte informatie, doet u dat voor eigen rekening en risico. Aan de informatie op deze pagina's kunnen geen rechten worden ontleend. Saxo Nederland is een handelsnaam van Saxo Bank A/S. Beleggen brengt risico’s met zich mee. Uw inleg kan minder waard worden. Meer informatie over de specifieke productrisico’s kunt u lezen op de productpagina’s. 

Saxo Nederland
Barbara Strozzilaan 310
1083 HN Amsterdam,
Nederland

Neem contact op met Saxo

Nederland
Nederland

Getoonde afbeeldingen, gegevens en rendementen dienen uitsluitend ter illustratie en zijn niet bedoeld als beleggingsadvies of aanbeveling.

Saxo is onderdeel van J. Safra Sarasin Group. Het hoofdkantoor van Saxo is gevestigd in Denemarken onder de naam Saxo Bank A/S. Saxo heeft een bankvergunning onder Deens recht en Saxo Nederland opereert onder deze vergunning als Nederlands bijkantoor.