NL StockWatch Deutsche Telekom Mm

Starlink zet aanval in op telecomsector: wat betekent dit voor Deutsche Telekom?

Aandelen

Samenvatting:  Het was afgelopen vrijdag een donkere dag op de beurs voor aandeelhouders van telecombedrijven na de aankondiging van de overname van mobiele frequenties van Grain Management door Starlink. Wat betekent dat voor Deutsche Telekom?


Level: Enige ervaring


Dit artikel is opgesteld door StockWatch en is origineel gepubliceerd op StockWatch.nl op 12 oktober 2026. Saxo Bank verstrekt het uitsluitend als informatie en geeft geen beleggingsadvies. De meningen, koersdoelen en verwachtingen zijn die van de auteur en worden niet door Saxo onderschreven. Beleggen brengt risico’s met zich mee; de waarde van beleggingen kan fluctueren. Als klant van Saxo handelt u op execution‑only basis en bent u zelf verantwoordelijk voor uw beleggingsbeslissingen. Voor eventuele belangenconflicten of gebruikte methodologieën verwijzen wij naar (het artikel van) StockWatch.

Let op: Saxo is niet verantwoordelijk voor content van derden.

Dit betreft een marketinguiting.


Starlink zet aanval in op telecomsector: wat betekent dit voor Deutsche Telekom?

Deutsche Telekom: Buy, Koers €24,70 Koersdoel €29, Upside 17% Risicorating: B Momentum: zwak



Headlines

  • Koersen telecomaandelen hard onderuit door toenemende concurrentiedreiging Starlink
  • Starlink zet belangrijke stap richting eigen mobiel netwerk in de Verenigde Staten
  • Technologische achterstand Starlink op T-Mobile US blijft voorlopig groot
  • Hoger risicoprofiel leidt tot verlaging koersdoel Deutsche Telekom van €32,50 naar €29
  • Buy-rating Deutsche Telekom blijft intact

Het was afgelopen vrijdag een donkere dag op de beurs voor aandeelhouders van telecombedrijven. Onder andere Verizon (-9%), AT&T (-10%) en T-Mobile US (-13%) gingen hard onderuit. En dus ook Deutsche Telekom (-8%). De trigger is de aankondiging van de overname van mobiele frequenties van Grain Management door Starlink.

De overname van mobiele frequenties maakt het voor Starlink, onderdeel van SpaceX, mogelijk om een eigen mobiel netwerk in de Verenigde Staten op te bouwen. Daarmee ontwikkelt het bedrijf van Elon Musk zich tot een directe concurrent van T-Mobile US.

Volgens Musk is dit “the last critical piece of the spectrum puzzle needed for SpaceX to provide complete phone coverage in America.” De overname moet nog worden goedgekeurd door toezichthouder FCC, al lijkt dit een formaliteit. Wordt het tijd om onze Buy-rating voor Deutsche Telekom te herzien?

Koersprestatie telecombedrijven (bron: StockWatch research)

Starlink verbetert zijn dekking, maar capaciteit blijft struikelblok

Dat Starlink het low-band-spectrum van Grain Management heeft overgenomen, is een logische stap. Waar we eerder nog schreven dat het satellietsignaal moeite heeft om door muren of zelfs een auto heen te dringen, moet deze overname daar verandering in brengen. Lage frequenties hebben namelijk een groter bereik en dringen gemakkelijker door obstakels heen dan mid-band- en high-band-frequenties.

Dat klinkt allemaal mooi, maar er zit ook een keerzijde aan. Lage frequenties bieden doorgaans minder netwerkcapaciteit, waardoor het moeilijker is om grote aantallen gebruikers tegelijkertijd van snel mobiel internet te voorzien. Wil Starlink serieus concurreren met T-Mobile US, dan zal het bedrijf een vergelijkbare kwaliteit moeten bieden tegen een lagere prijs, of juist een betere dienstverlening tegen concurrerende tarieven.

Gwynne Shotwell, COO van SpaceX, heeft er in ieder geval alle vertrouwen in dat Starlink de concurrentiestrijd kan aangaan. Zij zei hierover:

“And I anticipate us to be able to acquire quite a few of their customers because I think our service will be better."

Uitleg spectrum

Starlink heeft grote technologische achterstand

Op dit moment heeft Starlink nog een enorme technologische achterstand ten opzichte van T-Mobile US. Ten eerste heeft Starlink een lagere netwerkcapaciteit, waardoor het weinig gebruikers tegelijkertijd kan bedienen.

Ten tweede is de internetsnelheid via het netwerk van T-Mobile US veel sneller dan via de satellieten van Starlink. Vooral in de steden is het netwerk van T-Mobile US superieur aan dat van Starlink.

Ten derde heeft Starlink nauwelijks een eigen infrastructuur op de grond. T-Mobile beschikt over een landelijk netwerk van zendmasten en antennes. Starlink moet een vergelijkbaar netwerk nog grotendeels opbouwen of toegang krijgen via samenwerkingen. Dat vereist investeringen van meer dan $100 miljard.


Hybride netwerk van Starlink is onduidelijk

Starlink wil zijn satellieten verbinden met een netwerk op aarde, om zo een beter netwerk te creëren. Dit aardse netwerk moet echter nog gecreëerd worden. In de vorige analyse hadden we het al over femtocells en waarom dat vooral geen goed idee is.

Een andere manier om dit te doen is via zendmasten. Starlink heeft nog geen duidelijk plan gecommuniceerd over wat het gaat worden. Hoe dan ook, als Starlink het zelf wil gaan neerzetten, is dit ongelofelijk duur, moeilijk en tijdrovend.

Een andere optie is om capaciteit te huren van een andere telecomprovider. Deze nieuwe ontwikkelingen verbeteren de onderhandelingspositie van Starlink, waarna de kans groter wordt dat iemand wellicht ja zegt. Dit is echter maar speculatief.


Telecomaanbieders slaan terug

De grote telecomaanbieders zitten niet stil en nemen ondertussen actie. Zo hebben de drie bedrijven een joint venture opgericht om de gebieden te bedienen waar mobiele dekking ontbreekt. Precies waar Starlink juist als enige snel en stabiel internet aanbiedt. In de joint venture worden delen van elkaars spectrum gedeeld. Hierdoor wordt een betere satellietdekking mogelijk.

Bovendien wordt het zo gemakkelijker voor andere satellietdiensten zoals AST Spacemobile gemaakt om hun diensten via de telecomproviders aan te bieden. Zo worden de telecomproviders en consumenten minder afhankelijk van Starlink, dat als eerste een D2D-verbinding aanbiedt.

Een D2D-verbinding is een draadloze verbinding tussen twee apparaten zonder dat het signaal via een centraal netwerk, zoals een zendmast, router of satelliet, verloopt. Daarnaast werkt T-Mobile ook nog steeds samen met SpaceX waardoor D2D in het abonnement verkregen kan worden. Zo beconcurreren en helpen de bedrijven elkaar.


Generaties satellieten Starlink in 2030 nog steeds inferieur voor thuis internet

Veel mensen vergeten dat Starlink niet alleen inzet op D2D, maar ook op thuisinternet. Op die markt is Starlink een groter risico, tenminste voor traditionele kabelbedrijven zoals Comcast. T-Mobile is echter met glasvezel ook deze markt binnengetreden en overtreft Starlink.

Starlink heeft op 28 september de eerste V3-generatie satellieten succesvol de ruimte in gebracht. Deze generatie satellieten, die in 2030 een operationele constellatie moeten zijn, zouden een downloadsnelheid van wel 1 Gbps moeten hebben voor thuisinternet.

T-Mobile US daarentegen rolt nu al op rap tempo glasvezel uit. De capaciteit hiervan kan zelfs oplopen tot 2 Gbps. Zelfs als glasvezel vier jaar niet beter wordt, blijft het een betere keuze dan Starlink. Bovendien is een schotel van Starlink ook nog eens duurder en minder betrouwbaar. Alleen voor plattelandsgebieden waar geen glasvezel is, is Starlink op dit vlak een betere keuze.


Toegenomen Starlink-risico leidt tot lager koersdoel Deutsche Telekom

Hoewel Starlink nog een behoorlijke technologische achterstand heeft op de traditionele telecommers is het risico na de aangekondigde deal toegenomen dat het bedrijf een concurrent wordt voor T-Mobile US. Moederbedrijf SpaceX heeft met zijn market cap van $2.210 miljard ($2,1 biljoen) de mogelijkheid om de investeringen in het mobiele netwerk te financieren.

Het Starlink risico is echter moeilijk te kwantificeren en omdat we met onze taxaties al vrij conservatief zijn, zien wij geen noodzaak om deze neerwaarts bij te stellen. Desalniettemin vinden we het gerechtvaardigd om dit hogere risico mee te nemen in onze veiligheidsmarge voor Deutsche Telekom. Deze verhogen we van 20% naar 25%.

Tevens is de kapitaalmarktrente de afgelopen weken verder gestegen, waardoor ons jaarlijkse vereiste rendement voor een belegging in Deutsche Telekom stijgt naar 8%. Dit leidt er al met al toe dat we het koersdoel verlagen van €32,50 naar €29.

Deutsche Telekom2024A2025A2026E2027E2028E
Omzet (€ mln)115.770119.081122.480126.580131.560
EBITDA AL adjusted (€ mln)43.02044.24447.28050.84052.470
EBITDA-marge37,2%37,2%38,6%40,2%39,9%
Vrije kasstroom GAAP (€ mln)19.15619.50020.51922.85323.980
Vrije kasstroom aangepast (€ mln)8.01311.08710.52411.26712.057
Cash flow yield5,6%8,2%8,9%9,7%10,5%
Nettowinst adjusted (€ mln)9.3979.74710.71012.14013.620
Winst per aandeel (€)1,902,002,232,572,93
K/W15,113,911,19,68,4
Netto schuld (€ mln)137.327132.518131.900131.500131.000
Nettoschuld ratio *2,82,62,42,32,2
Dividend per aandeel (€)0,901,001,121,221,39
Dividend yield3,1%3,6%4,5%4,9%5,6%
Aandeleninkoop (€ mln)2.0002.0005.0002.0002.000
Buyback yield1,4%1,5%4,2%1,7%1,7%
Shareholders yield4,5%5,1%8,8%6,7%7,4%

Taxaties StockWatch Beleggersdesk


Dreiging Starlink serieus, maar aandeel Deutsche Telekom blijft koopwaardig

De opkomst van Starlink vormt op lange termijn een serieus risico voor T-Mobile US, maar deze dreiging moeten we ook weer niet overdrijven. T-Mobile US beschikt over een grote technologische voorsprong, een uitgebreid 5G-netwerk en een sterke marktpositie die Starlink niet zomaar kan evenaren.

Vooral op het gebied van netwerkcapaciteit, internetsnelheid en dekking binnenshuis heeft Starlink nog een lange weg te gaan. Wel kan de toetreding van SpaceX op termijn leiden tot druk op de winstmarges.

De recente koersdaling is wat ons betreft een fractie overtrokken, al rechtvaardigt het toegenomen Starlink-risico een hogere veiligheidsmarge. Met een upside van 17% blijven wij positief over een belegging in Deutsche Telekom, al hebben wij geen haast om bij te kopen. Daarvoor is het koersmomentum simpelweg te zwak. Onze Buy-rating blijft intact. Een positie van 5% is verantwoord.



Disclaimer

Niels Koerts heeft een longpositie in Deutsche Telekom. Jochem Oud heeft een positie in Deutsche Telekom.

Dit artikel mag niet worden beschouwd als individueel beleggingsadvies. Koersdoelen zijn gebaseerd op een horizon van zes tot achttien maanden. Heeft u naar aanleiding van dit artikel een vraag? Stuur dan een mail naar redactie@stockwatch.nl. Wij doen ons best om deze zo snel mogelijk te beantwoorden.

Klaar om te beginnen?

Een rekening openen doet u geheel online in drie eenvoudige stappen.

Beleggen kent risico’s, uw inleg kan minder waard worden.

De informatie op deze pagina is niet bedoeld als individueel beleggingsadvies of als een individuele aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. De beloning van de auteur van dit artikel staat/stond/zal niet direct of indirect in relatie (staan) met zijn specifieke aanbevelingen of standpunten. Ondanks het feit dat Saxo Nederland alle zorgvuldigheid in acht neemt bij het samenstellen en onderhouden van deze pagina's, en daarbij gebruik maakt van bronnen die betrouwbaar geacht worden, kan Saxo Nederland niet instaan voor de juistheid, volledigheid en actualiteit van de geboden informatie. Indien u zonder verificatie of advies gebruikmaakt van de verstrekte informatie, doet u dat voor eigen rekening en risico. Aan de informatie op deze pagina's kunnen geen rechten worden ontleend. Saxo Nederland is een handelsnaam van Saxo Bank A/S. Beleggen brengt risico’s met zich mee. Uw inleg kan minder waard worden. Meer informatie over de specifieke productrisico’s kunt u lezen op de productpagina’s. 

Saxo Nederland
Barbara Strozzilaan 310
1083 HN Amsterdam,
Nederland

Neem contact op met Saxo

Nederland
Nederland

Getoonde afbeeldingen, gegevens en rendementen dienen uitsluitend ter illustratie en zijn niet bedoeld als beleggingsadvies of aanbeveling.

Saxo is onderdeel van J. Safra Sarasin Group. Het hoofdkantoor van Saxo is gevestigd in Denemarken onder de naam Saxo Bank A/S. Saxo heeft een bankvergunning onder Deens recht en Saxo Nederland opereert onder deze vergunning als Nederlands bijkantoor.